
Język rosyjski (русский язык) to główny język państwowy i kulturowy Rosji. Język rosyjski wraz z ukraińskim i białoruskim tworzą wschodnią gałąź słowiańskiej rodziny języków.

Staroobrzędowcy rosyjscy to członkowie grupy rosyjskich dysydentów religijnych, którzy odmówili przyjęcia reform liturgicznych narzuconych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przez patriarchę moskiewskiego Nikona (1652-1658).

Zainicjowana przez cara Aleksandra III budowa kolei rozpoczęła się w 1891 r. i przebiegała jednocześnie na kilku odcinkach – od zachodu (Moskwa) i od wschodu (Władywostok) oraz na pośrednich odcinkach przez Kolej Środkowosyberyjską, Kolej Transbajkalską i inne.

Złote artefakty należące to starożytnych wojowników pochowanych około 2700 lat temu są pokazane na wystawie po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Skarby z kurhanu Saków we wschodnim Kazachstanie zostaną pokazane w Muzeum Fitzwilliam w Cambridge.

Perm 36, muzeum w byłym obozie pracy, było uważane za doskonały przykład postępowej kultury pamięci w Rosji. Dopóki inicjatorzy nie zostali przegonieni.

Przywódcy Korei Północnej i Chin wyrazili w niedzielę chęć dalszego wzmacniania swoich więzi, wymieniając się wiadomościami z okazji 60. rocznicy podpisania traktatu obronnego między ich krajami.

1 lipca Ministerstwo Obrony zapowiedziało na swoim profilu na Facebooku defiladę wojskową poświęconą trzydziestej rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, w której wezmą udział kobiety w czółenkach na wysokich obcasach. Doprowadziło to do skandalu na wielką skalę i oskarżeń organizatorów parady o seksizm.

Wschodni Słowianie mają bardzo rozwiniętą kulturę i szereg tradycji z głębokimi korzeniami. Kiedy ludzie wierzyli jeszcze w różnych Bogów i siłę przyrody, sformowało się sporo tradycji i obrzędowości...

26 czerwca Krymscy Tatarzy świętują dzień flagi. Ukraina wspiera święto poprzez wywieszenie obok flagi ukraińskiej flagi mniejszości narodowej we wszystkich regionalnych ośrodkach administracyjnych i ambasadach w innych krajach. Jak pojawiła się flaga Tatarów Krymskich i jak było obchodzone poświęcone jej święto w 2021 roku?

Kultury narodowości świata są bardzo różnorodne i zachwycające. Każda zawiera w sobie duch przeszłości, który łączy się z obecnymi czasami, tworząc bogaty spadek dla przyszłych pokoleń. Nie możemy ignorować zwyczajów ustalonych przez czas i przodków. W taki sposób niszczymy narodową pamięć.

Pierwszy prezydent Ukrainy Łeonid Krawczuk uważa, że Związek Radziecki można było uratować, przekształcając go w konfederację.

„Ukraina wcale nie jest Polsce do niczego potrzebna. Wyjątek stanowi to, by pełniła ona rolę bufora od głównej części Rosji, co i tak przecież dostajemy od Ukrainy za darmo. Wystarczy, że ta po prostu istnieje” - napisał Marcin Skalski dla portalu kresy.pl

28 października 2020 roku rosyjska linia lotnicza Ałrosa wykonała ostatni lot pasażerski samolotem Tu-154, jednym z najbardziej znanych i popularnych samolotów radzieckich. Co mówią o nim piloci?

Rozmowa Putina i Clintona odbyła się 6 września w Nowym Jorku, prawie miesiąc po zatonięciu Kurska. Prezydent USA złożył kondolencje rosyjskiemu prezydentowi, Putin powiedział, że obawia się powtórzenia tragedii.

Specjaliści z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy wznowili wykopaliska na terenie Kremla, odkryli różne przedmioty należące do elity politycznej wieku XIV-XV, poinformowała służba prasowa instytutu.

1 września 2004 roku w małym miasteczku Biesłan w Osetii Północnej, została opanowana przez grupę terrorystów szkoła nr 1. Terroryści przetrzymywali zakładników przez 52 godziny. 3 września szkoła stała się polem rzeźni. W zamachu terrorystycznym zginęły 333 osoby, w tym 186 dzieci.

W październiku 1961 roku, Związek Radziecki zrzucił najpotężniejszą bombę atomową w historii na odległą wyspę na północ od koła podbiegunowego. Mimo że bomba wybuchła prawie 4 kilometry nad ziemią, fala uderzeniowa kompletnie spustoszyła całą wyspę.

Najdłuższa na świecie jaskinia gipsowa zachwyca turystów swoimi podziemnymi jeziorami. Kryształy gipsu i podziemne „galerie” na głębokości 20 metrów.

Juri Dmitrijew badał dla organizacji zajmującej się prawami człowieka Memorial zbrodnie Stalina. Teraz musi iść na 3,5 roku do więzienia - ponieważ zarzuca się mu przemoc seksualną wobec adoptowanej córki.

W wieku 85 lat zmarł Wiktor Czyżykow, twórca ikonicznego olimpijskiego misia z 1980 roku.