Historia języka Rosyjskiego
Język rosyjski (русский язык) to główny język państwowy i kulturowy Rosji. Język rosyjski wraz z ukraińskim i białoruskim tworzą wschodnią gałąź słowiańskiej rodziny języków.
Staroobrzędowcy rosyjscy – kto to i skąd się wzięli?
Staroobrzędowcy rosyjscy to członkowie grupy rosyjskich dysydentów religijnych, którzy odmówili przyjęcia reform liturgicznych narzuconych Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przez patriarchę moskiewskiego Nikona (1652-1658).
Kolej transsyberyjska
Zainicjowana przez cara Aleksandra III budowa kolei rozpoczęła się w 1891 r. i przebiegała jednocześnie na kilku odcinkach – od zachodu (Moskwa) i od wschodu (Władywostok) oraz na pośrednich odcinkach przez Kolej Środkowosyberyjską, Kolej Transbajkalską i inne.
Cambridge pokazuje starożytne skarby kazachskich wojowników po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii
Złote artefakty należące to starożytnych wojowników pochowanych około 2700 lat temu są pokazane na wystawie po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Skarby z kurhanu Saków we wschodnim Kazachstanie zostaną pokazane w Muzeum Fitzwilliam w Cambridge.
Cień Stalina
Perm 36, muzeum w byłym obozie pracy, było uważane za doskonały przykład postępowej kultury pamięci w Rosji. Dopóki inicjatorzy nie zostali przegonieni.
Przywódcy Korei Północnej i Chin zobowiązują się do wzmocnienia więzi
Przywódcy Korei Północnej i Chin wyrazili w niedzielę chęć dalszego wzmacniania swoich więzi, wymieniając się wiadomościami z okazji 60. rocznicy podpisania traktatu obronnego między ich krajami.
W Ukrainie wybuchł skandal przez czółenka na obcasach na wojskowej defiladzie
1 lipca Ministerstwo Obrony zapowiedziało na swoim profilu na Facebooku defiladę wojskową poświęconą trzydziestej rocznicy odzyskania przez Ukrainę niepodległości, w której wezmą udział kobiety w czółenkach na wysokich obcasach. Doprowadziło to do skandalu na wielką skalę i oskarżeń organizatorów parady o seksizm.
Noc Kupały albo Wianki – tradycje dwóch narodów
Wschodni Słowianie mają bardzo rozwiniętą kulturę i szereg tradycji z głębokimi korzeniami. Kiedy ludzie wierzyli jeszcze w różnych Bogów i siłę przyrody, sformowało się sporo tradycji i obrzędowości...
Dzień Flagi Tatarów Krymskich
26 czerwca Krymscy Tatarzy świętują dzień flagi. Ukraina wspiera święto poprzez wywieszenie obok flagi ukraińskiej flagi mniejszości narodowej we wszystkich regionalnych ośrodkach administracyjnych i ambasadach w innych krajach. Jak pojawiła się flaga Tatarów Krymskich i jak było obchodzone poświęcone jej święto w 2021 roku?
Kazachstan - część jednolitej kultury na mapie świata
Kultury narodowości świata są bardzo różnorodne i zachwycające. Każda zawiera w sobie duch przeszłości, który łączy się z obecnymi czasami, tworząc bogaty spadek dla przyszłych pokoleń. Nie możemy ignorować zwyczajów ustalonych przez czas i przodków. W taki sposób niszczymy narodową pamięć.
Krawczuk opowiedział, jak można było ocalić ZSRR
Pierwszy prezydent Ukrainy Łeonid Krawczuk uważa, że Związek Radziecki można było uratować, przekształcając go w konfederację.
Relacje Warszawa-Kijów. Po co nam Ukraina?
„Ukraina wcale nie jest Polsce do niczego potrzebna. Wyjątek stanowi to, by pełniła ona rolę bufora od głównej części Rosji, co i tak przecież dostajemy od Ukrainy za darmo. Wystarczy, że ta po prostu istnieje” - napisał Marcin Skalski dla portalu kresy.pl
Ostatni pasażerski lot Tu-154. Jak piloci pamiętają ten samolot?
28 października 2020 roku rosyjska linia lotnicza Ałrosa wykonała ostatni lot pasażerski samolotem Tu-154, jednym z najbardziej znanych i popularnych samolotów radzieckich. Co mówią o nim piloci?
Stany Zjednoczone odtajniły negocjacje między Putinem a Clintonem po zatonięciu Kurska
Rozmowa Putina i Clintona odbyła się 6 września w Nowym Jorku, prawie miesiąc po zatonięciu Kurska. Prezydent USA złożył kondolencje rosyjskiemu prezydentowi, Putin powiedział, że obawia się powtórzenia tragedii.
Podczas wykopalisk w Kremlu znaleziono ślady elity politycznej XIV-XV wieku
Specjaliści z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy wznowili wykopaliska na terenie Kremla, odkryli różne przedmioty należące do elity politycznej wieku XIV-XV, poinformowała służba prasowa instytutu.
Biesłan. 16 lat
1 września 2004 roku w małym miasteczku Biesłan w Osetii Północnej, została opanowana przez grupę terrorystów szkoła nr 1. Terroryści przetrzymywali zakładników przez 52 godziny. 3 września szkoła stała się polem rzeźni. W zamachu terrorystycznym zginęły 333 osoby, w tym 186 dzieci.
Rosja właśnie odtajniła nagranie największego wybuchu bomby atomowej w historii
W październiku 1961 roku, Związek Radziecki zrzucił najpotężniejszą bombę atomową w historii na odległą wyspę na północ od koła podbiegunowego. Mimo że bomba wybuchła prawie 4 kilometry nad ziemią, fala uderzeniowa kompletnie spustoszyła całą wyspę.
"Rodzynek" Ukrainy: jeziora w jaskini!
Najdłuższa na świecie jaskinia gipsowa zachwyca turystów swoimi podziemnymi jeziorami. Kryształy gipsu i podziemne „galerie” na głębokości 20 metrów.
Badacz zajmujący się zbrodniami Stalina skazany na trzy i pół roku więzienia
Juri Dmitrijew badał dla organizacji zajmującej się prawami człowieka Memorial zbrodnie Stalina. Teraz musi iść na 3,5 roku do więzienia - ponieważ zarzuca się mu przemoc seksualną wobec adoptowanej córki.
Zmarł twórca ikonicznego misia olimpijskiego
W wieku 85 lat zmarł Wiktor Czyżykow, twórca ikonicznego olimpijskiego misia z 1980 roku.

Strony