Podczas wykopalisk w Kremlu znaleziono ślady elity politycznej XIV-XV wieku
Specjaliści z Instytutu Archeologii Rosyjskiej Akademii Nauk, którzy wznowili wykopaliska na terenie Kremla, odkryli różne przedmioty należące do elity politycznej wieku XIV-XV, poinformowała służba prasowa instytutu.
Biesłan. 16 lat
1 września 2004 roku w małym miasteczku Biesłan w Osetii Północnej, została opanowana przez grupę terrorystów szkoła nr 1. Terroryści przetrzymywali zakładników przez 52 godziny. 3 września szkoła stała się polem rzeźni. W zamachu terrorystycznym zginęły 333 osoby, w tym 186 dzieci.
Rosja właśnie odtajniła nagranie największego wybuchu bomby atomowej w historii
W październiku 1961 roku, Związek Radziecki zrzucił najpotężniejszą bombę atomową w historii na odległą wyspę na północ od koła podbiegunowego. Mimo że bomba wybuchła prawie 4 kilometry nad ziemią, fala uderzeniowa kompletnie spustoszyła całą wyspę.
"Rodzynek" Ukrainy: jeziora w jaskini!
Najdłuższa na świecie jaskinia gipsowa zachwyca turystów swoimi podziemnymi jeziorami. Kryształy gipsu i podziemne „galerie” na głębokości 20 metrów.
Badacz zajmujący się zbrodniami Stalina skazany na trzy i pół roku więzienia
Juri Dmitrijew badał dla organizacji zajmującej się prawami człowieka Memorial zbrodnie Stalina. Teraz musi iść na 3,5 roku do więzienia - ponieważ zarzuca się mu przemoc seksualną wobec adoptowanej córki.
Zmarł twórca ikonicznego misia olimpijskiego
W wieku 85 lat zmarł Wiktor Czyżykow, twórca ikonicznego olimpijskiego misia z 1980 roku.
UNESCO doceniło kulturę Tadżykistanu
UNESCO wpisało na listę światowego dziedzictwa ważne elementy kultury Tadżykistanu, Turkmenistanu, Kirgistanu i Uzbekistanu.
Ukraińskie wieńce docenione przez National Geographic
National Geographic poświęcił artykuł tradycji splatania wianków oraz nowoczesnym alternatywom tego zwyczaju.
Daniłowicz: Dzień Zwycięstwa ma wielkie znaczenie dla historii białoruskiej państwowości
Taką opinię wygłosił dyrektor Instytutu Historii Narodowej Akademii Nauk Białorusi, Wiaczesław Daniłowicz w wywiadzie, którego udzielił w programie „Glavnyj efir”na kanale Biełaruś-1, jak informuje BELTA.
Najważniejsze święto mongolskie
W tym dniu Mongolia świętuje Tsagaan-sar, w tłumaczeniu na polski - "Biały miesiąc", święto zbliżania się wiosny i koniec zimowania bydła. Uważany jest za święto otwartości i czystości myśli, nadziei i dobrych oczekiwań. Buddyści przygotowują się do tego w następujący sposób: ktoś nic nie je, pije tylko wodę, bierze udział w „nabożeństwach”, aby we
Historia święta. Dlaczego chrześcijanie obchodzą Maslenitse?
Prawie każdy choć raz słyszał o tym święcie. Ale jeśli zadać konkretne pytanie - czym jest Maslenitsa, odpowiedzi będą naprawdę różne. Dla jednych wiąże się to z zabawą i masowymi uroczystościami, dla innych jest to jeden z etapów przygotowań do Wielkiego Postu, a dla kogoś to w ogóle czas, kiedy możemy cieszyć się swoimi ulubionymi przysmakami.
Jak Piotr Wielki dał nowe życie rosyjskiemu drukowi
310 lat temu Piotr I wprowadził w Rosji grażdankę
Śmierć na orbicie. Najsłynniejsza kosmiczna „dama”
Prawdopodobnie najbardziej znany kundelek na świecie zmarł bolesną śmiercią. Gwiazda radzieckiej kosmonautyki - bezpańska suczka Łajka, żyła przez kilka godzin w stanie nieważkości, a następnie, według oficjalnych raportów, została po cichu uśpiona.
Za co radzieccy żołnierze uwielbiali „pepeszki”
„Remniak, żelezianka, derewiaka”. Właśnie tak żołnierze frontowi nazywali pepeszki podczas II wojny światowej. To nie było lekceważenie, a wyrażenie uznania dla prostej i niezawodnej broni, która umożliwiała wykonywanie zadań bojowych w każdych warunkach.
30. rocznica Tiananmen: Tysiące ludzi czuwało w Hongkongu
Dziesiątki tysięcy ludzi zebrało się w Hongkongu, aby uczcić 30. rocznicę tłumienia protestów na placu Tiananmen w Pekinie. Hongkong i Makau to jedyne miejsca na chińskim terytorium, gdzie ludzie mogą upamiętnić aktywistów zabitych w 1989 roku.
„Ludzie zostali zhakowani na podstawie klasy”
Sto lat temu w mieście zorganizowano masakrę, która w czasach sowieckich została przypisana dowódcy oddziału partyzanckiego Grigorijowi Rogowowi. Według niektórych raportów prawie połowa ludności małego miasteczka w tym czasie zginęła.
Drewniany czołg T-34 naturalnej wielkości
Z okazji obchodów upamiętniających zakończenie w Europie II Wojny Światowej, Tadżycki stolarz mieszkający w Rosji zrobił drewnianą wersję legendarnego radzieckiego czołgu T-34.
Wg danych z 1 kwietnia, w kraju żyje 6250 weteranów II wojny światowej
Wg informacji Ministerstwa Pracy i Pomocy Socjalnej,na Białorusi pozostało 6250 weteranów,którzy brali czynny udział w II wojnie światowej.Wśród nich jest 3848 inwalidów,a także 2 bohaterów Związku Radzieckiego:Wasilij Miczurin i Iwan Kustow.Wasilij Miczurin kończy w lipcu 103 lata.Na obecną chwilę rząd białoruski podjął działania,aby wspierać
Chiny: znaleziono grób sprzed 13.500 lat
W południowo-chińskiej prowincji Guangdong znaleziono grób sprzed 13.500 lat, w którym pochowana została kobieta w pozycji kucznej.
„Kości rozstrzelanych unosiły się nad rzeką”
85 lat temu, pod koniec zimy 1934 roku, w południowej części Syberii do kilku dni aresztowano około 40 osób. Wszyscy byli przedstawicielami narodowej inteligencji Chakasji, Gornego Ałtaju i Szorii. Tak rozpoczęła się praca tak zwanej kontrrewolucyjnej organizacji nacjonalistycznej Unia Turków Syberyjskich.

Strony