
W dawnych czasach Maslenica była na pamiątkę zmarłych. Tak więc spalenie postaci Maslenicy oznacza jej pogrzeb, a bliny (naleśniki) – danie konsolacyjne, na stypę.

Artysta zespołu mimicznego zginął podczas wystawiania opery „Sadko” w Teatrze Balszoj w Moskwie.

Złote artefakty należące to starożytnych wojowników pochowanych około 2700 lat temu są pokazane na wystawie po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii. Skarby z kurhanu Saków we wschodnim Kazachstanie zostaną pokazane w Muzeum Fitzwilliam w Cambridge.

W Monasterze Dońskim w Moskwie odbyło się nabożeństwo żałobne za Aleksandra Sołżenicyna. Dziś mija 13 lat od śmierci wybitnego rosyjskiego pisarza i dramaturga, działacza społecznego i politycznego.

Perm 36, muzeum w byłym obozie pracy, było uważane za doskonały przykład postępowej kultury pamięci w Rosji. Dopóki inicjatorzy nie zostali przegonieni.

Popularny chińsko-kanadyjski piosenkarz Kris Wu stracił umowy z co najmniej 10 markami, w tym Porsche i Bulgari, po tym jak nastolatka oskarżyła go o uprawianie z nią seksu, gdy była pijana.

Łesia Ukrainka znana jest w Polsce z dramatu poetyckiego „Pieśń Lasu". Co łączy twórczość tej utalentowanej poetki z sąsiedniego kraju z chyba najsłynniejszą postacią literatury polskiej Adamem Mickiewiczem?

Wschodni Słowianie mają bardzo rozwiniętą kulturę i szereg tradycji z głębokimi korzeniami. Kiedy ludzie wierzyli jeszcze w różnych Bogów i siłę przyrody, sformowało się sporo tradycji i obrzędowości...

26 czerwca Krymscy Tatarzy świętują dzień flagi. Ukraina wspiera święto poprzez wywieszenie obok flagi ukraińskiej flagi mniejszości narodowej we wszystkich regionalnych ośrodkach administracyjnych i ambasadach w innych krajach. Jak pojawiła się flaga Tatarów Krymskich i jak było obchodzone poświęcone jej święto w 2021 roku?

Szczególną cechą projektu będzie pierwszy i jedyny w przestrzeni ukraińskiej program informacyjno-rozrywkowy w języku krymskotatarskim.

W obwodzie pskowskim zakończono renowację grobowca poety Aleksandra Puszkina. Znajduje się na terenie Monasteru Światogorskiego.

Kolekcjonerstwo to bardzo osobista praktyka. Można powiedzieć, że to coś więcej niż hobby - to styl życia.

Zaskakująca spiżarnia Svetlany z Pelyushenko Craft jest pełna jedzenia - smacznych owoców, zdrowych warzyw i pożywnych potraw. Jednak nie wszystko jest tym, czym się wydaje.

Jeszcze dziesięć lat temu, w 2010 roku, we Francji wyszła powieść pisarza i dziennikarza Raimona Kliarinara „Pola ludożerców” o Hołodomorze. Jest to drugi tom trylogii o wydarzeniach historycznych na Ukrainie, który należy do gatunku fantasy.

Imię Bohdana Wesołowskiego – kompozytora, który pracował w sferze ukraińskiej muzyki popularnej – było dobrze znane na świecie. Jego kompozycje – pieśni w rytmie walca, tanga czy fokstrota - stawały się szlagerami tanecznymi i brzmiały na najbardziej prestiżowych scenach świata w USA, Argentynie, Australii oraz w wielu innych państwach Europy.

Projekt „Wielka restauracja” pomoże przemienić obiekty materialnego i niematerialnego dziedzictwa kulturowego w jeden z głównych zasobów rozwoju Ukrainy.

W czwartek, 3 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Lwowskiej Filharmonii orkiestra INSO-LVIV będzie prezentowała projekt BEETHOVEN 250.

Premiery, pokazy i spotkania online bez tłumów i kolejek. Kończy się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. W równoległych programach pokazano około dwustu różnych filmów: o pierwszej miłości, dorastaniu, a nawet więziennej grupie teatralnej.

Premiery, pokazy i spotkania online bez tłumów i kolejek.Kończy się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Moskwie. W równoległych programach pokazano około dwustu różnych filmów: o pierwszej miłości, dorastaniu, a nawet więziennej grupie teatralnej.

Od dwóch miesięcy społeczeństwo na Białorusi potępia prezydenta Aleksandra Łukaszenkę za rzekome oszustwo w wyborach. Jego reakcja była brutalna. Kilku demonstrantów zmarło w wyniku obrażeń odniesionych podczas stłumienia przez siły bezpieczeństwa, a tysiące innych zostało zatrzymanych lub po prostu uprowadzonych.