EU4Energy: Białoruskie miasto Grodno zobowiązuje się do ograniczenia emisji CO2
W dniu 10 grudnia 2019 r. W Grodnie na Białorusi międzynarodowa inicjatywa Porozumienia Burmistrzów ds. Klimatu i Energii podpisała umowę z regionalnym komitetem wykonawczym w Grodnie. Grodno stało się czwartą stolicą regionu, która przyłączyła się do inicjatywy i zobowiązała się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
„Bank Rozwoju Republiki Białoruś będzie wspierać eksport z pomocą EABR”
Porozumienie pozwoli Bankowi Rozwoju wspierać rodzimy eksport,a także stymuluje wzrost gospodarczy i rozwój procesów integracyjnych w przestrzeni eurazjatyckiej.
Łukaszenko wzywa do dywersyfikacji handlu białoruskiego
Na spotkaniu poświęconym aktualnym sprawom gospodarczym prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko przypomniał o kwestii, dotyczącej dywersyfikacji eksportu białoruskiego. Informacje na ten temat podaje BELTA.
Cło antydumpingowe na cement z Białorusi, Rosji i Mołdawii
Międzyresortowa Komisja Handlu Międzynarodowego (MKMT) wprowadziła cło antydumpingowe na materiały budowlane: klinkier cementowy i cement portlandzki, które są importowane na Ukrainę z Białorusi, Rosji oraz Mołdawii,
KGB zatrzymało szefa Betlelecomu
Prawie 500 tys. dolarów, trzy mieszkania w Mińsku i dworek, tyle posiadał aresztowany dyrektor Betlelecomu. Wraz z Siergiejem Siwodedowem zatrzymano również obywatela Rosji.
Polska, Niemcy i Czechy wstrzymała odbiór rosyjskiej ropy rurociągiem Przyjaźń
Ze względu na niską jakość Polska bezterminowo wstrzymała tranzyt ropy naftowej typu REBCO systemem rurociągów Przyjaźń.
Rosyjski bankier z fałszywym paszportem zatrzymany przez straż graniczną
Były szef banku Plateau, skazany w Jekaterynburgu za sprzeniewierzenie pieniędzy, został zatrzymany podczas próby przekroczenia białorusko-polskiej granicy.
Dochód mieszkańca regionu Witebska wynosi 139 tys. dolarów
Mieszkaniec regionu witebskiego ogłosił swój dochód za ostatni rok na około 139 tys. dolarów. Mężczyzna pieniądze otrzymał z zagranicy.
Rosja: „Białoruskie jabłka” z Polski dojechały aż do Kraju Krasnojarskiego
Partię nielegalnego towaru wykryto w magazynach miejscowych hurtowni. Jak podliczyli inspektorzy Rossielchoznadzoru, liczyła ona ponad 2,1 tony jabłek i 127 kilogramów gruszek z Polski oraz prawie 950 kilo tureckich pomidorów.
BIZNES-LOTNICTWO PRZYCHODZI NA BIAŁORUŚ
W Republice Białoruś jest tworzony pierwszy operator biznes-lotnictwa, który wkrótce rozpocznie loty na nowych szwajcarskich samolotach.
Na Białorusi wzrastają dodatki na dzieci
Na Białorusi od 1 sierpnia wzrastają średnio o około 20 rubli, czyli 40 złotych dodatki dla rodzin z miejscowego programu prodemograficznego. Wzrost jest uzależniony od liczby dzieci w rodzinie.
Biznes na wojnie. Jak Białoruś „karmi” Donbas. Dochodzenie Biełsatu
W warunkach blokady handlowej samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republik Ludowych ze strony Ukrainy, wyroby z wielu białoruskich zakładów produkcyjnych trafiają do separatystów przez rosyjsko-ukraińską granicę, której nie kontrolują władze w Kijowie.
Łukaszenka pomoże wejść na rynki eurazjatyckie 11 krajom
O gotowości do wspierania zagranicznych partnerów we wchodzeniu na rynki Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej mówił prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka, przyjmując we wtorek w Mińsku listy uwierzytelniające od ambasadorów 11 państw.
Dlaczego rosyjski biznes nie współpracuje z partnerami z Białorusi
Przedsiębiorcy wyjaśniają swoją nie chęć współpracować z Białorusią tym że nie widzą w tym potrzeby, specyficznością branż w których działają ich przedsiębiorstwa oraz złą logistyką i biurokracją
Białoruś zaczęła kupować irańską ropę zamiast rosyjskiej – Reuters
Białoruś pierwszy raz kupiła ropę w Iranu, pisze Reuters odwołując się do swoich czterech źródeł. Państwowa kompania „Biełorusnieft” kupiła w Państwowej Irańskiej kompanii (NIOC) 80 000 ton ropy (około 600 000 baryłek).
Prowadzenie działalności gospodarczej na Białorusi
Zasady powoływania i funkcjonowania spółek na Białorusi reguluje Kodeks cywilny. W przypadku spółki akcyjnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki z dodatkową odpowiedzialnością szczególnym aktem prawnym jest ustawa z 9 grudnia 1992 r. o spółkach gospodarczych.
Praktyczny komentarz do Kodeksu podatkowego RB
Komentarz praktyczny niektórych postanowień kodeksu podatkowego Republiki Białoruś w kontekście interesów polskich podmiotów gospodarczych.
Podatki na Białorusi
Na Białorusi obowiązują podatki powszechne, czyli państwowe, lokalne oraz inne opłaty obowiązkowe.
Kwitnąca współpraca białorusko-katarska
Odległości oraz różnice kulturowe nie stanowią przeszkody, jeśli istnieją możliwości nawiązania współpracy gospodarczej i można na tym dobrze zarobić, przy okazji nie może zabraknąć szeroko rozumianej kurtuazji.
Białorusini wracają do monet
W ciągu ostatnich dwudziestu dwóch lat na Białorusi trzeci raz postanowiono obciąć parę zer z będących w obiegu banknotów. Metoda na naprawę gospodarki poprzez denominacje waluty nie jest najlepsza, lecz ministerstwo finansów naszego wschodniego sąsiada nie przejmuje się tym zbytnio.

Strony